MetrĂłkalandok
New York-i „subway” száz Ă©ve Ă©pĂĽlt, Ă©s meglehet, azok közĂĽl, akik akkor az alagutakat ásták, Ă©s a kemĂ©ny fizikai munkát vĂ©geztĂ©k, sokan Ă©ppen EurĂłpábĂłl Ă©rkeztek ide. A metrĂł tehát öreg, csĂşnya Ă©s koszos fĹ‘leg, ha a prágaihoz vagy párizsihoz hasonlĂtjuk, viszont van, Ă©s 24 Ăłrán keresztĂĽl megbĂzhatĂłan működik minden nap. (Ez az egyetlen nagyváros az USA-ban, ahol nincs szĂĽksĂ©ge az embernek autĂłra.)
KĂĽlön Ă©lete van a földalatti birodalomnak, ahol az alagutak (több ma már nem használt is van) mentĂ©n a patkányok mellett talán emberek is meghĂşzĂłdnak nĂ©ha. A hajlĂ©ktalanok inkább a megállĂłk padjain, Ă©s a metrĂłkocsikban szoktak aludni tĂ©len. Rendszeresen kĂ©regetnek az utasoktĂłl, de a rossz szagot leszámĂtva, amit árasztanak magukbĂłl, itt azt hiszem senki sem kifogásolja a jelenlĂ©tĂĽket.
Egyébként az emberek megszokták, hogy a metró életük szerves része, az itt lakók többbsége minden nap használja, és mindenkinek van (itteni) kedvenc időtöltése is. Kevesen beszélgetnek, inkább zenét hallgatnak, újságot vagy könyvet olvasnak, tanulnak, esznek, isznak vagy kötögetnek. (A mindenféle MP3 lejátszók, discmanek, walkmanek és iPod-ok, szerintem, épp a metró miatt kelnek el nagyobb számban New Yorkban, mint máshol).
Pár hĂłnappal ezelĹ‘tt törtĂ©nt: ĂĽltem a metrĂłn Manhattanben, Ă©s nem messze a cĂ©lállomásomtĂłl felfigyeltem kĂ©t fekete fiĂşra, akik az egyik nagyon forgalmas megállĂłn szálltak fel. Mindketten nagymĂ©retű kosárlabdapĂłlĂłt viseltek, bĹ‘ nadrágot Ă©s tornacipĹ‘t. A fejĂĽkön műszálas kendĹ‘ volt (amelyrĹ‘l rĂ©gebben azt hittem, hogy valami vallási jelentĹ‘ssĂ©ggel bĂr, de állĂtĂłlag csak divatcikk -- ha engem kĂ©rdeznek: irtĂł ronda!) A nagymĂ©retű ruhák ellenĂ©re látni lehetett, hogy vĂ©kony alkatĂşak Ă©s fiatalok. Egyszercsak megálltak az elĂ©ggĂ© zsĂşfolt kocsi közepĂ©n, elĹ‘kaptak egy-egy hegedűt Ă©s rázendĂtettek. Minden lehajtott fej felnĂ©zett, az emberek kezdtĂ©k kiszedni a fĂĽlĂĽkbĹ‘l a fĂĽlhallgatĂłkat, Ă©s Ă©n is ámulva nĂ©ztem, illetve hallgattam a produkciĂłt. KĂ©sĹ‘bb jöttem rá, hogy nem is azĂ©rt volt mindenki Ăşgy elragadtatva, mert a zene nagyon jĂł volt (nagyon jĂł volt!), hanem, mert a látványban valami nem stimmelt. Az ilyen öltözĂ©kben megjelenĹ‘ párostĂłl az emberek rap-et, break dance-et vagy valami hasonlĂłt vártak, Ă©s ehelyett virtuĂłz komolyzenĂ©t kaptak. A vĂ©letlenszerű közönsĂ©g, atipikusan, tapssal Ă©s nĂ©mi aprĂłval jutalmazta meg a rövid produkciĂłt.
No comments:
Post a Comment