Dubrovnik, 6.nap
Már reggel kilenckor fĂĽlledt meleg van. De a szĂ©l erĹ‘sebben fĂşj, mint eddig bármikor, Ă©s a tengeren is nagyobbak a hullámok. Érdekes mĂłdon a levegĹ‘ páratartalma is magas. DĂ©lelĹ‘tt lustálkodunk, Ărunk, olvasunk. Nem merĂĽnk kimenni a napra, mindkettĹ‘nk bĹ‘re szĂĽnetet rendelt.
DĂ©lután kimegyek a teraszra, hogy behozzam a törölközĹ‘ket Ă©s a tegnap este kimosott bikinimet. Látom, a szĂ©l elfĂşjta bikinim alsĂł rĂ©szĂ©t az alattunk lakĂłk teraszára. Egy kis idĹ‘ után mozgást Ă©szlelek odalent, ezĂ©rt lemegyek. Egy idĹ‘s nĂ©ni bajlĂłdik az ajtĂł elĹ‘tt egy nagy napernyĹ‘vel. Bemutatkozom, segĂtek összecsukni a napernyĹ‘t Ă©s elmagyarázom, miĂ©rt vagyok itt. Hamar meg is találom az elveszett tárgyat -- egy jĂłlĂ©lek azĂłta már fel is csipeszelte a szárĂtĂłzsinĂłrra. VisszafelĂ© a nĂ©ni a nĂ©met Ă©s az angol keverĂ©kĂ©vel kĂ©rdez – hol a szállásom, egyedĂĽl vagyok-e? Egy tini lányt látok kint a teraszon Ă©s egy kisebb fiĂşt a szobában.
Elkészülődünk, baktatunk lefelé a lépcsőkön, amikor a tulajdonosokkal is találkozunk. �k éppen a délutáni úszásukból tértek vissza. Ivo apja rögtön megkérdezi, tudtunk-e aludni tegnap éjszaka. Háromig nem nagyon – válaszolom és megkérdezem, lesz-e még ilyen ma is. Nem, nem, nyugtat meg, csak tegnap volt.
Jelen van a szomszédunk is, akiket akkor hallottunk csak, amikor mi is és ők is kint voltak a teraszon. Egy középkorú nő a két fiával. Szarajevóiak, de San Diegóban élnek. A nő jól beszél angolul, igaz, erős akcentussal, de a fiúkon nem lehet észrevenni, hogy nem született amerikaiak, a káromkodásuk is autentikus...
Elindulunk megetetni a macskákat, de elĹ‘ször a sĂ©tálĂłutca egyik pizzĂ©riájában eszĂĽnk finom pizzát Ă©s juhsajtos salátát. IrtĂł meleg van mĂ©g mindig. Egy hatalmas cica heveredik le mellettĂĽnk a hűvösön, de Ĺ‘ sem bĂrja sokáig. ElsĂ©tálunk a Babin Kuk felĂ© vezetĹ‘ Ăşton Ă©s szĂ©tosztjuk a megmaradt macskaeledelt. ElmegyĂĽnk a Levanat Ă©tteremig, ahol kávĂ©t iszunk Ă©s fagyit eszĂĽnk. Most valahogy nem Ăzlik a pisztáciás Ă©s a csokis fagyi. A naplemente viszont csodálatos! A tengeren rengeteg kisebb nagyobb hajĂł Ăşszkál. Látunk kĂ©t bĂşvárkodĂł fĂ©rfit is Ă©s nĂ©gy kajakost. Miután visszatĂ©rĂĽnk a szálláshelyĂĽnkre, ĂşjbĂłl lezuhanyozunk Ă©s elindulunk a város felĂ©. A Tisakban Ă©ppen leltárt tartanak, ezĂ©rt a buszsofĹ‘rnĂ©l vesszĂĽk meg jegyeinket 2 kunával drágábban…
A buszban a szokásos embertömeg és semmi levegő fogad. Egy helybéli lakos horvátul kérdez tőlem valamit, amit én sajnos nem értek, mindenesetre tetszik, hogy nem néznek turistának. Jól esik az óváros egyik kútjából felfrissülni.
A Zágrábi Kvartett koncertje abban a rektori palota udvarában van, ahol nĂ©hány nappal ezelĹ‘tt a japán Ăşriembert láttuk zongorázni -- tĂ©vedĂ©sbĹ‘l. Habár odakint már kibĂrhatĂł a hĹ‘mĂ©rsĂ©klet, mert lement a nap, Ă©s a szĂ©l mĂ©g mindig fĂşjdogál, bent az udvarban legalább 45 fok van -- beszorult a dĂ©lutáni hĹ‘sĂ©g. Majdnem minden szĂ©k foglalt, mire megĂ©rkeznek a zenĂ©szek.
A közönség átlagéletkora szerintem hatvan körül lehet, ennek megfelelően az első öt perc után a nagy melegre és a kellemes zenére való tekintettel a fejek többsége lekonyul, és tulajdonosaik boldogan szundikálnak. Mivel az első darab David Lynch és Wim Wenders filmzenéire emlékeztet, vicces figyelni, ahogy a hirtelen hangos részeknél a fejek megrándulnak, és tulajdonosaik körülnéznek, hol is vannak, mi is történik. A darab végén egy férfi előlép a közönség soraiból, és kezet fog a zenészekkel. Mélyen meghajol a közönségnek is. Gondolom ő a mű kortárs szerzője.
Az elĹ‘adott darabokrĂłl csak annyi az informáciĂłnk, amennyit az elĹ‘ttĂĽnk lĂ©vĹ‘k műsorfĂĽzetĂ©bĹ‘l ki tudunk lesni. A fĂĽzeteket ugyanis kĂĽlön meg kellett volna venni, amit a már Ăgy sem olcsĂł, 150 kunás jegyek tetejĂ©ben nem voltunk hajlandĂłak. Az elsĹ‘ darab után már csak klasszikusok következnek, köztĂĽk Sosztakovics is, Ă©s a zágrábi vonĂłsnĂ©gyes zenĂ©szei igazán csodálatosan adják elĹ‘. A hely akusztikája is tökĂ©letes. Azok a diákok járnak jĂłl, akik fent ĂĽlnek a falon, kĂ©nyelmetlenĂĽl ugyan -- Ă©s a zenĂ©szek feje bĂşbját láthatják csak --, viszont biztosan nincs olyan melegĂĽk, mint nekĂĽnk idelent.
A koncert után nem sokat idĹ‘ztĂĽnk a turistákkal teli Ă©s forrĂł Ăłvárosban. Az egyik Ăşjságos kirakatában viszont látjuk, hogy tegnap itt járt Paris Hilton. És a Hilton szállodában szállt meg. MĂ©g ilyet! VisszafelĂ© a buszon ĂĽlĹ‘helyĂĽnk is akad Ă©s Lapadban a Kompas szálloda teraszán elcsĂpjĂĽk a Nina Bardic nevű Ă©nekesnĹ‘ koncertjĂ©nek második felĂ©t. Ez a helyi szerzĹ‘k Ă©jszakája, mert Nina bejelenti, egy jelenlĂ©vĹ‘ fĂ©rfi dalát fogja elĹ‘adni, amelyet egy jachton Ărt az illetĹ‘. A dal egy szomorĂş, gondolom szerelemrĹ‘l szĂłlĂł, átlagon aluli szerzemĂ©nynek bizonyul, de Ninának szĂ©p a hangja, Ă©s amikor kĂ©sĹ‘bb a Let’s get together nĂłtát Ă©nekli, mindenki beleremeg. A kĂsĂ©rĹ‘ zenĂ©szek is jĂłk.
Lassan sétálunk a házunk felé, ahol a négy vörös kismacskák közül az egyik egy bogárral játszadozik. Előzőleg már láttunk egyet, amint egy nagy sáskát cipelt a szájában boldogan. Van még egy kis tartalék eledelünk, gyorsan felfutok érte, és a macskakölyök el is fogadja. Nagyon gyorsan eszik, és minden kisebb zajra megriad, főleg, ha kutyák haladnak el mellettünk. Teli bendővel játszani is van kedve, és a járókelők is meg-megállnak, és nézik, milyen aranyosan kergeti a borókafa tűjét. A Katarina – ez a hajó horgonyozik minden este az ablakunk alatt – tulajdonosa is előkerül. Kiderül, hogy New Yorkban és Kanadában is dolgozott már hajókon. A Katarina a sajátja és egy évből 5-6 hónapot tölt Dubrovnikban. Elalvás előtt még nézzük a teraszról, ahogy ketten a Four Brothers-ból játszadoznak, felmásznak a fára és leugranak, egymásnak ugranak és kergetőznek.
No comments:
Post a Comment