Hűtlen Klára esete
Michal Viewegh remek ĂrĂłnak indult tizenöt Ă©vvel ezelĹ‘tt. ElsĹ‘ könyvei tele voltak önirĂłniával, kedves humorral Ă©s cinikus önkritikával, Ă©s emellett a cselekmĂ©ny mindig Ă©rdekes volt. Ez a mai napig Ăgy van -- Ă©s itt jön a „de”.
Az 2003-ban megjelent Hűtlen Klára esete (PrĂpad nevernĂ© Kláry) sok szempontbĂłl remek Viewegh könyv – szĂłrakoztatĂł, cselekmĂ©nye pergĹ‘, több esetben jĂł a humora. Ahogy viszont vĂ©get Ă©r a törtĂ©net, az ember elgondolkozik a következĹ‘ lĂ©nyeges kĂ©rdĂ©seken: NĹ‘gyűlölĹ‘-e vajon ĂrĂłnk, avagy fĂ©l a nĹ‘ktĹ‘l? Vagy csak annyira el van foglalva saját magával Ă©s átlagon felĂĽli fĂ©rfiasságával, hogy arra már nem futja: nĂ©ha a nĹ‘ket is Ă©szre vegye maga körĂĽl? Persze ezzel nem csak Viewegh van Ăgy, de sok klasszikus fĂ©rfiĂrĂł is, mint legutĂłbb megfigyeltem, az oroszok nagyja, Dosztojevszkij is.
Klára egy sikeres Ă©s gazdag cseh ĂrĂł barátnĹ‘je. Az ĂrĂł, Norbert, sokkal idĹ‘sebb Kláránál Ă©s roppant fĂ©ltĂ©keny rá, fĹ‘leg Klára egyetemi barátaira. MielĹ‘tt megkĂ©rnĂ© a kezĂ©t, Norbert felkeresi Pravda doktor nyomozĂł irodáját, hogy az bizonyosságot hozzon a kĂ©rdĂ©sben: Klára tĂ©nyleg megcsalja-e? Pravda doktor kiderĂti, hogy igen, Klára egyik tanárjával folytat kellemes viszonyt barátja Ă©s a tanár felesĂ©ge háta mögött, de ezt nem mondja meg Norbertnek, ha a viszony abbamarad. Klára Ă©s a tanár szakĂtanak. Norbert elkĂĽldi Pravda doktort Ă©s Klárát (akik Ăşgy tesznek Norbert kedvéért, mintha nem ismernĂ©k egymást) egy kĂnai csoportos turistaĂştra, hogy mĂ©g Ăgy is megkĂsĂ©rtse Klárát Ă©s hűsĂ©ge vĂ©gleg bebizonyosodjon.
Az Ăşt folyamán Klára Ă©s Pravda doktor összejönnek, Ă©s a prágai repĂĽlĹ‘tĂ©ren már várja Ĺ‘ket Norbert Ă©s nĂ©hány bodyguard, hogy Pravda doktorral vĂ©gezzenek – kiderĂĽl, hogy Norbert az Ăştra kĂ©t másik megfigyelĹ‘t is elkĂĽldött, mert sejtette, hogy Pravda átveri. A törtĂ©ntek közben megtudjuk, hogy Pravda Ă©s felesĂ©ge nyitott házasságban Ă©lnek Ă©s házasságon kĂvĂĽli szexuális Ă©lmĂ©nyeikrĹ‘l örömmel számolnak be egymásnak. A szövegbĹ‘l viszont az is kitűnik, hogy nem egĂ©szen van Pravda doktor jĂłban ezzel a felállással. Amikor felesĂ©ge biztatására viszonyt kezd egyik alkalmazottjával, Ă©rzelmileg nem tud mit kezdeni azzal, hogy jobban vonzĂłdik a másik nĹ‘höz, mint a felesĂ©gĂ©hez Ă©s le van sĂşjtva, amikor az alkalmazott szakĂt vele.
Viewegh szerint tehát az ideális nĹ‘ az, aki minden fĂ©rfinak beadja a derekát (Klára). És ha fĂ©rje Ăşgy ĂtĂ©li jĂłnak, Ă©s hárman vesznek rĂ©szt benne, nĹ‘kkel is szĂvesen kezd viszonyt (Pravda felsĂ©ge Ă©s alkalmazottja). Az ideális nĹ‘ nem fĂ©ltĂ©keny, de ragaszkodĂł. A Viewegh könyvekben szereplĹ‘ fĂ©rfiak sincsenek feltĂĽntetve ennĂ©l jobb fĂ©nyben, mert vagy egomániásak, fĂ©ltĂ©kenyek, kishitűek Ă©s hagyják magukat sodorni Ă©rzelmeik által a jĂłzan Ă©sz határai mögĂ© is, vagy cinikusan visszahĂşzĂłdottak, Ăłvatosak Ă©s mindörökkĂ© vesztesek maradnak.
Kár, hogy Viewegh ilyen világban Ă©l Ă©s ilyen világrĂłl Ăr. Mert, ahogy már emlĂtettem, tehetsĂ©ges Ă©s mindennek ellenĂ©re jĂł ĂrĂł. Csak a könyvei egyre laposabbak -- szerĂ©ny vĂ©lemĂ©nyem szerint.
No comments:
Post a Comment