Elakadás
Nagy vihar volt, esĹ‘ Ă©s jĂ©gesĹ‘ esett, állĂtĂłlag, de mire mi odaĂ©rtĂĽnk, már sĂĽtött a nap. Atlanta, Georgia állam, USA. Tágas, kĂ©nyelmes reptĂ©r, ahol kis vonat viszi az egyik terminálrĂłl a másikra az embereket Ă©s csomagjaikat.
Először megebédeltünk egy Wall Street nevű szendvicsesnél és azt hittük, egy óra múlva tovább repülünk, de tévedtünk. A felgyülemlett embertömeg turelmetlenül várta a hangosbemondó közleményeit és leginkább mobiltelefonált és evett. Mindenki rögtön akart továbbutazni, de a nagy lemaradás miatt a káosz is nagy volt, és azok, akinek erre hajlama volt, nekiláttak vitatkozni a légitársaságok dolgozóival. Senki sem tudta, mikor ér célállomásába.
A mellettem ĂĽlĹ‘ magas fekete fĂ©rfi már idĹ‘sebb volt. Nagy hanggal beszĂ©lt a mobil telefonján, sokat nevetett Ă©s föl-le hĂşzogatta a sapkáját a fejĂ©n. Amikor elment enni valamit, - vagy egy Ăłra elteltĂ©vel - egy fiatal lány ĂĽlt a helyĂ©re. Felrakta a lábát a szembeni szĂ©kre Ă©s elĹ‘vett egy könyvet. (Biztos most vette a könyvet, gondoltam. Mászkált a reptĂ©ri boltok között Ă©s nĂ©zegetett, vĂ©gĂĽl a könyvnĂ©l döntött, szĂ©p rĂłzsaszĂnű fedĂ©llel.) De nem olvasott, csak figyelte az embereket Ă©s a nagy monitort, ahol azok neve szerepelt, akiknek már biztos volt a helyĂĽk a gĂ©pen. (Én persze nem láttam el odáig, lehet, hogy mĂ©gis kĂ©ne szemĂĽveget hordanom.) Szandál volt a lábán, olyan, amelyikben az ember nagy láb Ăşja Ă©s a következĹ‘ közĂ© egy kis pöcök van beĂ©kelĹ‘dve, hogy ne essen le a lábrĂłl. (Nemsokára fázni fog Ăgy, mezĂtláb, gondotam.)
Aztán jött Ă©s leĂĽlt a katona lány. Fekete volt Ă©s fiatalnak látszott. Közepes mĂ©retű hátizsák volt mellette. FĂĽlhallgatĂł volt mindkĂ©t fĂĽlĂ©n Ă©s ahogy letelepedett, egy könyvet kezdett el olvasni. (Persze nem tudtam elolvasni, milyen könyvet, mert nem láttam el odáig. TĂ©nyleg kell a szemĂĽveg!Vagy ezután messzelátĂłt kell majd a hátizsákomba hordanom állandĂłan?) ElĹ‘ször azokra a katonákra gondoltam, akiket idejövet láttam. Többnyire fiatalok voltak, de volt köztĂĽk egy idĹ‘sebb is, ötvenen felĂĽli, kopaszodĂł, ami persze nem nagyon látszott, mert mind ki voltak nyĂrva, de olyan rossz volt nĂ©nzni Ĺ‘t, nem mindha a fiatalokat jĂł lett volna. És a lányon is olyan egyenruha volt, ami jĂłl bele ivĂłdik az iraki vagy afganisztáni terep szĂneibe, Ă©s a nadrágja szára be volt tűrve a homokszĂnű csizmájába.
Aztán arra gondoltam, hogy vajon hova megy? Vagy honnan jön? És ha megy, mert talán inkább mĂ©gis ment, mert nem nagyon sietett, nem zavarta Ĺ‘t, legalábbis kĂvĂĽlrĹ‘l figyelve viselkedĂ©sĂ©t, hogy a gĂ©pek kĂ©snek, szĂłval ha mĂ©gis megy, akkor kit hagy hátra? Van-e kedvese, vagy esetleg gyermeke is, Ă©s ha igen, azok mit Ă©reznek, hogy tudják, hogy Ĺ‘ elmegy Ă©s lehet, hogy nem jön vissza vagy nem Ăşgy jön vissza, ahogy elment? És a szĂĽlei Ă©s tesvĂ©rei? ElkĂ©pzeltem a karácsonyi Ă©s a szĂĽlinapi fĂ©nykĂ©peket, a munkatársakat Ă©s a barátokat, akik biztos Ă©rzik a hiányát, vagy valamit Ă©reznek biztosan.
Aztán arra gondotam, hogy mi vezette ezt a lányt arra, hogy belĂ©pjen a hadseregbe. (Az itteni hadsereg önkĂ©ntesekbĹ‘l áll. Mi vezethet erre bárkit, tulajdonkĂ©ppen? Hacsak persze nem egy hitler-fĂ©le ellen kellene fegyvert fogni, mert az el tudom kĂ©pzelni. De ha egyetlen hadsereg sem lĂ©tezne, akkor hitler-fĂ©lĂ©k sem jöhetnĂ©nek lĂ©tre Ă©s akkor nem lenne semilyen hadseregre sem szĂĽksĂ©g.) Lehet, hogy iskolába akart menni ez a lány Ă©s nem volt más lehetĹ‘sĂ©ge – a hadsereg fizeti a tandĂjat, ösztöndĂjat ad, betegbiztosĂtást. Lehet, hogy nagyon akart tanulni Ă©s el akart már költözni otthonrĂłl. Lehet, hogy fiatalon szĂĽlt, mert senki sem mondta neki, hogy vigyázzon, Ă©s nem látott más lehetĹ‘sĂ©get arra, hogy jobbá tegye az Ă©lete hátralevĹ‘ rĂ©szĂ©t. És most itt ĂĽl Ă©s lehet, hogy Irakba megy Ă©s lehet, hogy nem lesz hátralevĹ‘ rĂ©sze az Ă©letĂ©nek.
Aztán arra gondoltam, hogy tegnapelĹ‘tt este Ăšj MexikĂłban, Katherine arrĂłl beszĂ©lt, hogy van egy unokaöccse, aki be akar lĂ©pni a hadseregbe. Persze Ă©n rögtön nagy szemekkel meredeztem rá a boros kĂłlám mögĂĽl (Az amerikaiak nem ismerik a boros kĂłlát Ă©s mindig nagyon meglepĹ‘dnek, hogy kĂłlába a bort? Nahát, micsoda ötleteik vannak ezeknek a közĂ©peurĂłpaiaknak!), hogy a hadseregbe, hát Ĺ‘rĂĽlt ez a gyerek tán? És persze nem kellett volna, de nem tehettem rĂłla, Ă©s Kat szomorĂşan lehajtotta a fejĂ©t Ă©s mondta, hogy nem Ĺ‘rĂĽlt, nem, csak egy kicsit nem tud mit kezdeni magával. EgĂ©szen eddig az anyja törĹ‘dött vele nagyon, minden nap tanultak egyĂĽtt, minden vizsgára felkĂ©szĂĽltek. De most 18 Ă©ves már Ă©s az anyja mĂ©gsem mehet vele az egyetemi elĹ‘adásokra, ha egyáltalán felvennĂ©k egy egyetemre. Meg nem mehet vele minden nap be dolgozni, ugye? És a gyerek nem tud megmaradni egy munkahelyen sem, Ă©s nagyon rosszul Ă©rzi magát ebben a társadalomban, ahol csak a siker számĂt, pedig nem Ăgy neveltĂ©k a szĂĽlei, nagyon szerettĂ©k Ă©s mindig hangsĂşlyozták, hogy nem az anyagi siker a lĂ©nyeg. De Ĺ‘ mĂ©gis Ăşgy gondolja, hogy a katonaság majd helyrerázza. Mert ott nem lesz más választása.
FĹ‘leg, ha jĂłl lelövik valahol, gondoltam Ă©n, de már nem szĂłlaltam meg, mert láttam, mennyire nehĂ©z ez Katnek. A gyerek lánytestvĂ©re nagy háborĂş ellenes aktivista, mĂ©g gimis, Ă©s ezĂ©rt mĂ©g titokban kell tartani a családon belĂĽl, amĂg nem vĂ©gleges. És persze csak ĂĽltem ott nĂ©mán Ă©s eszegettem a finom zöldsĂ©ges rizst Ă©s prĂłbáltam nem arra gondolni, hogy ez a gyerek is csak egy gyilkolĂł gĂ©p lesz majd, ha tĂşlĂ©li az agymosást. Vagy idegösszeroppanást kap Ă©s Ă©lete vĂ©gĂ©ig Ă©jszakánkĂ©nt kergetik Ĺ‘t majd a rĂ©málmok, mert hogy is lehet Ă©pp Ă©sszel átvĂ©szelni olyasmit, amit az ember egy háborĂşban lát? Meg Ă©rez? Meg azt a tudatot, hogy odakint valaki le akar lĹ‘ni, valaki gyűlöl, mĂ©ghozzá csak azĂ©rt, mert ebben az uniformisban vagyok? Meg arra is gondoltam, amĂg a többiek illedelmes frázisokat cserĂ©ltek, hogy el kellene ezt a gyereket vinni a legközelebbi katonai kĂłrházba. Dolgozzon ott egy hĂłnapot Ă©s lássa, milyen az, amikor valakinek nincs keze vagy lába vagy Ă©gĂ©si sebei vannak, vagy kicsit megĹ‘rĂĽlt. Vagy oda kellene elvinni, ahová az elesett katonák koporsĂłi Ă©rkeznek Ă©s ott is dolgozhatna Ă©s láthatná, ahogyan a rokonok átveszik Ĺ‘ket, ahol az anyák összeroppannak Ă©s az apák erejĂĽket vesztik sĂrĂłgörcsben. SzembesĂteni kellene ezt a gyereket azzal, mivel jár az igazi háborĂş, ami nem videojátĂ©k Ă©s amely következmĂ©nyei maradandĂłk.
Aztán arra gondoltam, hogy egy másik beszĂ©lgetĂ©s alatt egy másik nĹ‘ azt mesĂ©lte, hogy egyik rokona leszerelt Ă©s hogy a család nem beszĂ©l a leszerelt katonárĂłl, aki AfganisztánbĂłl jött haza idĹ‘ elĹ‘tt. Talán ideösszeroppanást kapott, mondta a nĹ‘, de nem tudjuk, mert senki sem mond semmit Ă©s senki sem kĂ©rdez semmit, bár nagyon aggĂłdnak a rokonok, mert nagyon rendes gyerek volt a katona mielĹ‘tt Afganisztánba ment Ă©s most ki tudja, mi lesz vele. És szĂ©gyent lehetett Ă©rezni a nĹ‘ szavai mögött meg valami sötĂ©tsĂ©get is, hogy ez a katona nem bĂrta idegekkel, fellázadt a lelke, mert rendes gyerek egyĂ©bkĂ©nt Ă©s ez a fajta Ă©lmĂ©ny nem valĂł rendes embereknek. Ăšj MexikĂłban az államok egyik szegĂ©nyebb rĂ©sze, ez jĂłl jön a hadseregnek, a szegĂ©nyeket könnyű behálĂłzni. Közben persze nekem eszembe jutott az a fĂ©rfi, akivel Ă©vekkel ezelĹ‘tt beszĂ©lgettem, Ă©s aki annak idejĂ©n mĂ©g Afganisztánban a Szovjetek oldalán harcolt az Amerikaiak ellen Ă©s Ĺ‘ bátran állĂtotta, hogy oda csak azok mennek, akik ölni akarnak. És Ĺ‘ is kalandvágybĂłl ment Ă©s azĂ©rt, mert embert akart ölni Ă©s nagy lecke volt ez számára, Ă©s nagy árat fizetett Ă©rte, már sosem menne háborĂşba Ă©s sosem akarna katonák között Ă©lni huzamos ideig.
Aztán arra gondoltam, hogy az a fiatal egyetemista fekete lány, aki az egyik törtĂ©nelmi dolgozatában azt Ărta, hogy Ĺ‘ a pokolba kĂván minden fehĂ©r embert azĂ©rt amit ebben az országban a feketĂ©kkel tettek, amikor egy fehĂ©r bĹ‘rű nĂ©ni a buszon mellette állt meg, Ĺ‘ juszt sem adta át neki a helyĂ©t, Ă©s mĂ©g Ăşgy is Ă©rezte, hogy legszĂvesebben belebokszolna a kĂ©pĂ©be! Ez a fiatal egyetemista fekete lány rendĹ‘rnek kĂ©szĂĽl. És talán nem is olyan sokára igazi pisztoly lesz a kezĂ©ben Ă©s jĂł lenne, ha Ă©n sosem találkoznĂ©k vele szembe az utcán, Ă©s talán egy fehĂ©r ember sem, mert ki tudja, abbĂłl mi lenne.
Aztán arra gondoltam, hogy ez a katonanĹ‘, aki itt ĂĽldögĂ©l csendesen, is fekete, de nem látszik dĂĽhösnek. Pedig nagyon is valĂłszĂnű, hogy az Ĺ‘ Ĺ‘seit is valami nagyhasĂş ronda kövĂ©r fehĂ©r kereskedĹ‘ hurcibálta ide AfrikábĂłl, hogy azok a fehĂ©rek rabszolgái legyenek Ă©vtizedeken Ă©s Ă©vtizedeken át. Csoda, hogy dĂĽhösek az itteni feketĂ©k, amikor tudatosodik bennĂĽk, hogy azĂ©rt nem tudnak elit iskolákba menni, meg jĂł fizetĹ‘ állásokat kapni, mert nem Ĺ‘k lettek gazdagok az Ĺ‘seik munkája eredmĂ©nyekĂ©ppen, hanem a rabszolgatartĂł fehĂ©r emberek? Nem, nem csoda. Persze vĂ©gĂĽl az egyik fehĂ©r ember a másik ellen harcolt, hogy kivĂvja számukra az egyenrangĂş bánásmĂłdot, de lehet, hogy ez nem sokat számĂt nekik. Amit a fehĂ©r ember elronrontott, azt hozza is helyre.
Aztán arra gondotam, mi is lehet a hátizsákjában a katonalánynak? Mit visz magával az ember oda, ahonnan lehet, hogy már nem jön vissza? Egy egyméterszerféméteres hátizsákba nem sok minden fér el. Én mit vinnék magammal? Egy jegyzetfüzetet, mert a sivatagban nincs áram, nem lehet a laptopot használni. Meg tollakat, ceruzákat, meg fényképeket. Fénykepezőgépet is filmmel, hátha túlélem, vagy ha nem, akkor hátha valaki megtalálja és elküldi a családomnak. Indulónát, azt mindenképpen, meg napszemüveget és sapkát, de hát azt úgyis adanak...Érdekes, nem jut eszembe túl sok nélkülözhetetlen tárgy.
Aztán arra gondoltam, hogy ez a lány, itt ezen a reptéren, akit már nem csak én figyelgetek, hanem mások is, biztos nem véletlenül szigetelte el magát a külvilágtól a fülhallgatójával és a könyvével. Pedig addigra már elhatároztam, hogy ha felém néz, mosolygok rá, pedig nem mosolyogni akartam, hanem oda menni és átölelni és valami olyasmit mondani, amitől jobban érezné magát. Vagy talán megmenteni őt, magammal vinni, hogy ne keljen neki háborúba menni, vagy legalább azt mondanám neki, hogy leszek a barátja, ha szüksége lesz rá. Beszélgethetünk meg emialezhetünk sokat és küldök neki csomagot, ha lehet, egy kis M&Ms meg tejcsokit. Nekem elmondhatja a félelmeit, meg a szorongásait, amit talán a családjának nehéz lehet elmondani, mert azok amúgy is aggódnak már, vastag szál köti őket össze, engem viszont semilyen. De nem nézett felém a lány és én nem mentem oda hozzá, nem öleltem meg és nem mondtam neki semmit.
A mellettem ĂĽlĹ‘ fiatal lány mellĂ© megĂ©rkezett a barátja. Rajta is olyan kis szandál volt. Felajánlotta a melegĂtĹ‘jĂ©t a lánynak, aki persze fázott. BeszĂ©lgetni kezdtek. ElĹ‘ször a járatrĂłl, meg a kĂ©sĂ©srĹ‘l, kĂ©sĹ‘bb az emberekrĹ‘l. A pultnál, ahonnan a new yorki gĂ©pet indĂtják majd, pont a damaszkuszbĂłl Ă©rekezett házaspát kiabált a lĂ©gitársaság dolgozĂłival. A fĂ©rfi arca jĂłl bepirosodott Ă©s a nagy hangjának mĂ©g az ökle rázogatásával is sĂşlyt adott. A felesĂ©ge ott állt mellette Ă©s bĂłlogatott. VĂ©gĂĽl, Ăłrák mĂşltán, már a gĂ©pen csak a fĂ©rfit láttuk helyet foglalni, Ă©s arra gondoltunk, hogy talán nem is a felesĂ©ge volt, vagy ott hagyta Atlantában vagy ebben a nagy kavalkádban a felesĂ©g hagyta ott a fĂ©rjĂ©t Ă©s már nem is fog hozzá visszamenni soha, mert 12 Ăłrán át vártak a csatlakozásukra Ă©s az csak nem akart elindulni.
Persze amikor az EgyiptombĂłl 1991-ben New Yorkba telepĂĽlt taxis mutogatta az angol, pontosabban Ăr, felesĂ©ge Ă©s a kilencĂ©ves kisfia fotĂłját, ahelyett, hogy az Ăştra figyelt volna, ahelyett, hogy nagyon gyorsan Ă©s csendesen vitt volna minket haza ezután a hosszĂş hazaĂşt után, akkor is a fiatal fekete katonanĹ‘re gondoltam. Hogy hol lehet Ă©s mit csinálhat. És arra is gondoltam, hogy ez a taxis, aki nagyon rosszul beszĂ©l angolul, Ă©s állĂtĂłlag biomĂ©rnöki diplomája van, milyen szerencsĂ©s, hogy este haza megy a felesĂ©gĂ©hez Ă©s fiához Queensbe Ă©s hányan Irakban Ă©s Afganisztánban nem. És a katonanĹ‘ majd robbanĂł autĂłkra meg fegyverropogásra Ă©bredhet vagy aludhat el Ă©s miĂ©rt mindez? Mert nĂ©hány eszĂ©t vesztett fĂ©rfi háborĂşzni akar? Mert nĂ©hány eszeveszett fĂ©rfi azt hiszi, hogy az Ĺ‘ istenĂĽk igazibb, mint mások istene? És akkor 2005-öt Ărunk, vagy ez mĂ©g a közĂ©pkor? Mert hogy sötĂ©t, az biztos, ez a mi korunk, akárminek hĂvják is majd Ă©vszázadok mĂşlva.
2005, május 9.
No comments:
Post a Comment