Thursday, February 16, 2006

Hiányzó lányok?


Hová tűnnek a lányok Kínában vagy Észak-Afrikában mielőtt felnőtté válnak?

1990-ben, a The New York Review of Books magazin egyik cikke szerint, a fejlett országokban a nők és férfiak aránya 105:100, a fejlődő országokban azonban ez a szám érdekes módon 94:100-ra változik. A nők aránya bizonyítottan azért magasabb minden fejlett országban, mert a nők biológialag jobban fel vannak fegyverezve a betegségek elleni harcra. Hová tűnnek viszont a lányok Kínában és Észak-Afrikában mielőtt felnőnek?

A The New York Times Magazine idei, február 12-i, kiadása szerint mára kiderült, hogy nemcsak azért kevesebb a lányok száma, mert a kínaiak és afrikaiak a fiúgyermekeket „részesítik előnyben”, vagy, mert a lányokat elhanyagolják (már ami az étkezési és egészségügyi ellátást illeti). Az egyik ok meglepően a hepatitisz B betegség előfordulása. Ha ugyanis az egyik szülő a hepatitisz B hordozója, a párnak nagy valószínűséggel fiúgyermeke születik. Lehet, hogy nem a társadalom, hanem a természet a felelős a hiányzó nők milliói miatt?

Emily Oster, a Harvard egyetem diákja utánanézett néhány statisztikai adatnak és rájött, hogy például Alaszkában, az 1970-es években magas volt a hepatitisz B hordozók aránya, és a fiúgyermekek száma is. Tíz évvel később, amikor a hepatitisz B elleni oltás elterjedt, a lányok és fiúk aránya visszaállt a „normális” szintre. Ugyan ez a helyzet Kínában, Indiában, Pakisztánban, Egyiptomban és Bangladesben. Az adatok összesítése után Oster arra a következtetésre jutott, hogy a hepatitisz B a hiányzó nőknek kb. a feléért felelős. Hol van tehát a többi?

A cikk szerint �zsiában a nők-férfiak aránya az utóbbi években billent igazán feltűnően kedvezően a férfiak számára. Ennek oka, meglepően, elsősorban az ultrahangvizsgálat bevezetése. Ha ugyanis korán kiderül, hogy a magzat nőnemű, az olyan társadalmakban, ahol a fiúkat jobb sors vár, őket többre becsülik -- sok esetben abortuszra kerül sor, tehát elvetetik a lánymagzatot.

A The Journal of the American Medical Association 2005-ben megjelent tanulmánya szerint a kínai kormány „Csak egy gyermeket” jelszóval indított politikai kampány és az ultrahang „közös együttműködésével” ma a születések aránya 117 fiú a 100 lánnyal szemben.

Az ilyen fordított aránynak komoly negatív társadalmi következményei lesznek a jövőben: növekvő agresszió, prostitúció és a nőkkel való kereskedelem, stb. -- figyelmeztetnek a szakértők. Kínában 2020-re több mint 20 millió egyedülálló férfi lesz, és a társadalmi változások jelei már most érezhetőek.

Megjelent a www.baratno.com oldalon

No comments: