Elnöknő, kérem...
Végre egy nő áll az Egyesült �llamok élén! Sajnos csak a tévéképernyőn, legalábbis egyelőre.
Geena Davis szĂnĂ©sznĹ‘ alakĂtja Mackenzie Allen-t, a Commander in Chief cĂmű sorozatban, akit egy konzervatĂv elnökjelölt azĂ©rt vesz maga mellĂ© alelnökjelöltnek, hogy ezzel nĹ‘i szavazatokat biztosĂtson magának. A művelet sikerĂĽl, a jelöltek megnyerik a választásokat, Ă©s miután az elnök hirtelen elhalálozik, az amerikai alkotmány szerint az alelnök veszi át a helyĂ©t. Csakhogy a konzervatĂv gyĹ‘ztes csapat nem szeretne egy nĹ‘t látni az Ă©len, ráadásul egy fĂĽggetlen, nem republikánus nĹ‘t. Allen asszony családja sincs oda az ötletĂ©rt, Ă©s Mac maga is arra hajlik, hogy lemondjon a lehetĹ‘sĂ©grĹ‘l, amikor egy kulcsfontosságĂş beszĂ©lgetĂ©s közben, a Donald Shutterland alakĂtotta házelnök Ĺ‘szinte Ă©s durva nĹ‘ellenes megjegyzĂ©st tesz. Ez meggyĹ‘zi Allen-t, hogy mĂ©gse adja meg magát harc nĂ©lkĂĽl.
A sorozat nagy port karavart a mĂ©diában Ă©s a nĂ©zĹ‘k sorai között is. Ennek oka elsĹ‘sorban az, hogy Amerika nyĂlt titokkĂ©nt kĂ©szĂĽl elsĹ‘ nĹ‘i elnökjelöltjĂ©re, aki többek szerint Hillary Clinton lesz 2008-ban. Mackenzie Allen viszont nem Clinton szemĂ©lyisĂ©gĂ©re volt formálva, hanem Susan Lyne ĂĽzletasszonyĂ©ra, aki az ABC csatorna (a sorozat gyártĂłja) fĹ‘nöke volt Ă©s most Martha Stewart birodalmának vezetĹ‘je.
Mindenesetre ez a televĂziĂłs virtuális világ lehet az elsĹ‘ lĂ©pĂ©s ahhoz, hogy az emberek hozzászokjanak egy nĹ‘i elnök gondolatához. Éveken át politikai koktĂ©lpartik társalgási nyitĂłkĂ©rdĂ©sei közĂ© tartozott, hogy az USA-nak elĹ‘bb lesz-e nĹ‘i vagy fekete bĹ‘rű elnöke. Tapasztalataim szerint nagyon kevesen gondolták Ăşgy, hogy egy nĹ‘, akár fehĂ©r bĹ‘rű, nyerhetne egy szĂnes bĹ‘rű vagy bármilyen fĂ©rfi ellen. Most viszont, legalábbis ami a mĂ©dia producereket illeti, Ăşgy látszik, a fehĂ©r nĹ‘ felĂ© billent a mĂ©rleg nyelve. Hivatalos adatok szerint a demokraták 39 százalĂ©ka szeretnĂ© Hillary Clinton szenátort elnökjelöltkĂ©nt látni 2008-ban, szemben John Kerry 21 százalĂ©kával.
A sorozatbĂ©li elnök asszony rengeteg nehĂ©zsĂ©ggel kĂĽszködik, mint az igazi politikusok is – terrorizmus, belsĹ‘ ellensĂ©gek, politikai játszmák, hurrikán Ă©s más katasztrĂłfák – de rá, mint három gyermek anyjára, mĂ©g a családi problĂ©mák is várnak. És nem csak a gyermekeivel vannak gondok, hanem a fĂ©rjĂ©vel is, aki ElsĹ‘ FĂ©rjkĂ©nt nem nagyon találja helyĂ©t a FehĂ©r Házban. Az elsĹ‘ rĂ©szek több törtĂ©neti gubancra utalnak, amelyek – valĂłszĂnűleg nem vĂ©letlenĂĽl – nagyon hasonlĂtanak ahhoz, ami jelenleg törtĂ©nik itt Ă©s a világban.
Ĺ�szintĂ©n meg kell vallanom, hogy a sorozat maga messze alulmĂşlja lehetĹ‘sĂ©geit. KĂ©pileg, szövegileg Ă©s törtĂ©netileg is sokkal kevĂ©sbĂ© dinamikus, mint pĂ©ldául a nagy sikerű West Wing sorozat. Viszont mindenkĂ©ppen nagy elĹ‘relĂ©pĂ©s ez itt, a lehetĹ‘sĂ©gek országában, ahol a nĹ‘ket, ha komoly felelĹ‘ssĂ©gteljes pozĂciĂłkrĂłl van szĂł, az esetek nagy rĂ©szĂ©ben mĂ©g mindig semmibe veszik. Mint ezt a sorozat is tanĂşsĂtja -- hiszen Allen asszony sem normális körĂĽlmĂ©nyek között lett elnök, sĹ‘t, csak kihasználni akarták a körĂĽlötte lĂ©vĹ‘ fĂ©rfiak, Ă©s ezt mĂ©g csak nem is tagadták. Pont ezĂ©rt minden lehetĹ‘sĂ©ggel Ă©lnĂĽnk kell, mĂ©g ha vĂ©letlen adta is.
No comments:
Post a Comment